fbpx

Dlaczego warto zadbać o wellbeing w organizacji?

Autor artykułu:
zalety wellbeingu w firmie
Spis treści:

Dla jednych wellbeing w organizacji to klucz do zmotywowanego zespołu i lepszego funkcjonowania firmy. Dla innych to tylko mrzonka, wymyślona na potrzeby teoretyków i twórców reklamy. Kto ma rację? Wellbeing w pracy stał się w ostatnich latach popularnym tematem, stąd też budzi nierzadko sprzeczne opinie. Przyglądając się jednak takim zjawiskom, jak rotacja czy wypalenie zawodowe, dbanie o dobrostan pracowników wydaje się jak najbardziej uzasadnione. Jakie zalety niesie więc wellbeing w organizacji? 

Wellbeing w organizacji: najważniejsze zalety 

Wielu pracodawców wychodzi z założenia, że wellbeing w organizacji odnosi się wyłącznie do aspektów zdrowia fizycznego. Tymczasem wdrożenie skutecznego programu wykracza daleko poza to, jak pracownicy się czują (choć niezaprzeczalnie jest to jeden z głównych celów i zasadnicza korzyść tego typu działań). Osiągnięcie odpowiedniego wellbeingu w firmie niesie jednak znacznie więcej zalet – lepsze samopoczucie przekłada się bowiem na większą wydajność w pracy czy mniejszą liczbę absencji chorobowych. Dbając o dobrostan pracowników, przeciwdziałamy wypaleniu i zmniejszamy prawdopodobieństwo ich odejścia z organizacji. 

Kiedy wellbeing pracowników kwitnie, Twoja organizacja odnosi bezpośrednie korzyści – biorą mniej dni chorobowych, zapewniają wyższą wydajność i mają niższe wskaźniki wypalenia i rotacji. Ale kiedy cierpi na tym dobrostan pracowników, cierpią również wyniki finansowe Twojej organizacji.

Instytut Gallupa

Przyglądając się piramidzie Maslowa, dostrzegamy, że potrzeba uznania (sukcesu, szacunku) i samorealizacji (talentu, rozwoju, poczucia własnej wartości) nie mogą się aktywizować, jeśli nie zostaną zaspokojone potrzeby niższego rzędu m.in. bezpieczeństwa czy fizjologiczne. Dlatego też inwestowanie w wellbeing pracowników (m.in. zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną, opiekę psychologiczną itp.) to podstawa, jeśli chcemy mówić o takich aspektach, jak motywacja wewnętrzna czy poczucie przynależności do zespołu. 

Wyższa wydajność pracowników 

Niestety pracodawcy bardzo często dopatrują się przyczyn spadku zaangażowania i efektywności w samym pracowniku. Nie biorą jednak pod uwagę innych czynników, jak choćby zła kondycja psychiczna, nadmierny stres czy wypalenie zawodowe. Czasami przyczyny mogą być jeszcze bardziej prozaiczne. Dotyczy to choćby mało komfortowego miejsca pracy czy złych nawyków żywieniowych. Według WHO pracownicy, którzy regularnie spożywają zdrowe posiłki, osiągają nawet o 25% większą efektywność. 

65% aktywnych zawodowo Polaków odczuwa symptomy wypalenia zawodowego (ePsycholodzy.pl)

22,15% Polaków twierdzi, że codziennie odczuwa stres w pracy, z kolei 20% doświadcza go 1-3 razy w tygodniu (ADP)

Dbając holistycznie o wellbeing w organizacji, wpływamy więc na zwiększoną wydajność naszego zespołu. W kontekście obniżonej produktywności  pracowników coraz częściej mówi się o tzw. prezenteizmie. Zjawisko to odnosi się do wykonywania służbowych obowiązków, pomimo trwania choroby. Niestety wiele organizacji wspiera takie podejście, a jak wiadomo koszty przeciwdziałania lub leczenia choroby są znacznie mniejsze, niż tylko pozorna obecność. 

Z badań opublikowanych przez Population Health Management wynika, że na prezenteizm znacznie bardziej narażone były:

  • osoby stosujące niezdrową dietę – o 66% w porównaniu z pracownikami, którzy spożywali regularnie zdrowe posiłki, 
  • palacze – o 28% bardziej niż osoby niepalące, 
  • osoby rzadko uprawiające aktywność fizyczną – o 50% w porównaniu z pracownikami, którzy ćwiczyli regularnie. 

Prezenteizm zakłada, że obniżona efektywność nie dotyczy wyłącznie osób, które pracują w czasie trwania takich chorób, jak przeziębienie czy grypa. Zjawisko to odnosi się również do innych dolegliwości, jak np. alergie, migreny, a także bagatelizowana często depresja. Warto o tym pamiętać, wdrażając program wellbeingu w organizacji.

Mniejsza liczba absencji chorobowych

Istnieje wiele publikacji potwierdzających, że wellbeing w organizacji wpływa na mniejszą liczbę absencji w pracy (sprawdź przegląd badań: Health promotion programs, modifiable health risks, and employee absenteeism, autorstwa S.G. Aldana i N.P. Pronk). Dbając o zdrowie w zakresie odżywiania, edukacji czy wsparcia opieki medycznej, sprawiamy, że pracownicy rzadziej chorują. To bardzo ważne w kontekście chorób cywilizacyjnych, jak otyłość, miażdżyca, cukrzyca czy depresja. 

75% kosztów medycznych wynika z leczenia schorzeń, którym można było zapobiec (Instytut Gallupa) 

Kolejnym dowodem na to, że warto inwestować w wellbeing pracowników, są badania naukowców z Harvardu. Przeanalizowali oni zwrot z inwestycji programów wellbeingowych w odniesieniu do absencji. Wykazali, że każdy dolar wydany na takie działanie pozwala zaoszczędzić 2,73 dolara i zredukować liczbę dni nieobecności pracowników. 

Pozytywny wizerunek na rynku 

Według raportu Human Power 49% Polaków zmieniłoby firmę, gdyby oferowała wellbeing na lepszym poziomie. Łatwo wywnioskować, że pracodawca, który dba o dobrostan swoich pracowników, jest dobrze postrzegany na rynku pracy. Wellbeing w organizacji jest dobrze oceniany przez potencjalnych kandydatów, co przekłada się na usprawnienie procesów rekrutacyjnych. Dodatkowo kreowanie pozytywnego wizerunku firmy ma również istotne znaczenie w przypadku potencjalnych inwestorów czy klientów. 

86% kandydatów sprawdza opinie o potencjalnym pracodawcy w internecie (Praca.pl)

Wellbeing w organizacji a lojalny i zaangażowany pracownik 

Nie ma wątpliwości, że dobrze zaplanowany wellbeing w organizacji wpływa korzystnie na morale pracowników. Poczucie bezpieczeństwa i wsparcie w głównych obszarach zdrowia sprawiają, że mogą z powodzeniem rozwijać się zawodowo. Dodatkowo doceniają panującą atmosferę i chcą być częścią danej organizacji. Trudno zmierzyć, jak wysokie morale przekładają się na powodzenie finansowe firmy. Wystarczy jednak zadać sobie pytanie, jak funkcjonuje przedsiębiorstwo, które zrzesza pracowników z niskimi moralami. 

Zapisz się do Newslettera

Webinary   ||   Raporty  ||   Wpisy i porady  ||   Ebooki  ||   Newsy branżowe

Przeczytaj również: