fbpx

Podwyżka czy benefity, czyli jak zatrzymać pracownika?

Autor artykułu:
benefity finansowe
Spis treści:

Zmiana obecnej pracy to najczęstsze zawodowe postanowienie Polaków na 2022 rok. Takiej odpowiedzi udzieliło niemal 60% respondentów w badaniu przeprowadzonym przez grupę Pracuj.pl. Nadchodzące miesiące mogą okazać się zatem dużym wyzwaniem dla firm, ponieważ koszty związane z rotacją, pozyskiwaniem nowych kandydatów oraz ich wdrożeniem są naprawdę wysokie. Aby zatrzymać w zespole dotychczasowych pracowników lub przyciągnąć do niego nowe talenty, warto rozważyć wzrost wynagrodzenia lub rozbudowę benefitów. Co sprawdzi się lepiej?

Brak rąk do pracy i wzrastająca presja płacowa – wyzwania na 2022 rok

Obecnie na rynku pracy panuje znaczne ożywienie, co wiąże ze wzmożonym poszukiwaniem pracowników w wielu branżach. Rekordowe plany rekrutacyjne w połączeniu z niskim bezrobociem oraz postępującą inflacją prowadzą jednak do wysokiej presji płacowej. Coraz częściej mówi się, że firmy muszą stanąć do “walki” o pracownika, kusząc go nie tylko atrakcyjnym wynagrodzeniem, ale i odpowiednio dobranymi benefitami. Co istotne, koszty takiego przedsięwzięcia nie muszą być bardzo wysokie – pod warunkiem, że pracodawca trafnie rozpozna i odpowie na potrzeby swojego zespołu. 

Brak szybkiej reakcji ze strony firmy może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Jeśli konkurencyjne przedsiębiorstwo zaproponuje dogodniejsze warunki, nie tylko wpłynie to negatywnie na prowadzone rekrutacje, ale i częstsze rotacje w zespole. Blisko 9 na 10 kandydatów jest skłonna zmienić pracę, jeżeli otrzyma atrakcyjniejszą ofertę. Tymczasem skutki rotacji mogą okazać się dla firmy bardzo bolesne. Szacuje się, że koszt zastąpienia pracownika wynosi od 15 do nawet 200% jego rocznej pensji. Istnieje kilka elementów, które mogą mieć wpływ na podjęcie decyzji o zmianie zatrudnienia lub pozostaniu u dotychczasowego pracodawcy. Wśród nich z pewnością należy wymienić wzrost wynagrodzenia oraz dodatki pozapłacowe. 

Podwyżka a benefity

Oczywiście trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Nie ma wątpliwości, że głównym czynnikiem motywującym do zmiany pracy jest wysokość wynagrodzenia. Nie oznacza to jednak, że należy lekceważyć temat benefitów. Zwłaszcza że aż 61% Polaków zwraca na nie uwagę w trakcie przeglądania ofert pracy. Dlatego podstawą jest oferowanie pensji na poziomie nie niższym niż konkurencja (na podobne stanowiska) oraz zbudowanie przewagi poprzez zaproponowanie atrakcyjnych świadczeń dodatkowych. 

Co ciekawe, według badań “Noworoczne postanowienia zawodowe i oceny roku” tylko 28% pracowników przyznało, że w 2022 roku zamierza starać się o podwyżkę. To z kolei może zastanawiać w kontekście rosnącej presji płacowej. Wytłumaczeniem może być jednak fakt, że wielu Polaków ma opory przed podejmowaniem tego typu rozmów z pracodawcą. W konsekwencji takie osoby bardzo często czekają na dogodniejszą ofertę, a gdy ją otrzymają, są gotowi na zmianę zatrudnienia. Dlatego tak ważna jest wcześniejsza reakcja firmy w celu poprawy warunków pracownika np. w postaci podwyżki inflacyjnej czy dodatków pozapłacowych, które stanowią realne wsparcie dla domowego budżetu. 

Okres pandemii spowodował bowiem, że poza kwestiami finansowymi bardzo ważna dla zespołu może okazać się przemyślana polityka firmy w zakresie wellbeingu. Z danych Instytutu Gallupa wynika, że zmniejsza ona rotację (od 26 do 61%) oraz wpływa na zwiększenie lojalności i zaangażowania zespołu (o ok. 15%). 

Dofinansowanie posiłków – alternatywa dla podwyżki? 

Przez rosnącą presję płacową firmy mogą poszukiwać alternatywnych sposobów na motywowanie pracownika. Zwłaszcza że skuteczne zarządzanie wynagrodzeniami wymaga jednoczesnego dostosowania budżetu do możliwości finansowych przedsiębiorstwa oraz zaproponowania takich płac, aby wydawały się one sprawiedliwe i atrakcyjne dla pracownika.

Co więcej, podwyżka zachowuje swój aspekt motywacyjny tylko przez pewien czas. Pracownik bardzo szybko oswaja się z jej otrzymaniem i uznaje nowy poziom wynagrodzenia za coś normalnego. Wynika to z naszej naturalnej potrzeby do podnoszenia jakości życia. W konsekwencji, jeśli otrzyma np. 200 zł podwyżki, po krótkim czasie dostosuje do niej swoje codzienne wydatki. Wówczas nowy poziom wypłaty przestanie go już motywować, a stanie się stałym elementem życia zawodowego, który jest niezbędny do utrzymania zadowolenia. 

Warto zatem rozważyć inne sposoby na wspieranie swojego zespołu m.in. w postaci przemyślanych dodatków pozapłacowych. Oczywiście benefity nie zastąpią obiecanej i długo wyczekiwanej podwyżki, ale pozwolą zoptymalizować koszty i wyhamować nieco presję płacową w firmie. Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest dofinansowanie posiłków, które odpowiada na potrzeby pracowników i może wpłynąć realnie na obniżenie kosztów życia (co ma kluczowe znaczenia dla skutków inflacji). Z badań Sodexo wynika również, że aż 67% Polaków ceni benefity, które pozwalają wprowadzić oszczędności w domowym budżecie. Stąd też około 76% pracowników oczekuje dofinansowania posiłków, a otrzymuje je tylko około 18%. 

Powyższe dane pokazują, że pracodawca, który zadba o spełnienie tej potrzeby, nie tylko wpłynie korzystnie na wellbeing swojego zespołu, ale jednocześnie może zbudować przewagę na rynku pracy. Decydując się na dofinansowanie posiłków z Lunching, firma sama ustala kwotę benefitu i płaci wyłącznie za zrealizowane zamówienia. Co więcej, może rozważyć zwiększenie wartości dofinansowania w danym miesiącu dla poszczególnych pracowników w celu nagrodzenia ich m.in. za dotychczasowe zaangażowanie. Wówczas takie działanie będzie miało podobny wymiar motywacyjny jak podwyżka. Z kolei jego koszty okażą się znacznie mniejsze. 

PODSUMOWANIE

  • Głównym czynnikiem motywującym do zmiany lub pozostania w pracy jest wysokość wynagrodzenia, jednak istotną rolę w tej kwestii odgrywają również benefity.
  • Okres pandemii spowodował, że poza kwestiami finansowymi, bardzo ważne jest dbanie o wellbeing zespołu (m.in. poprzez dofinansowanie posiłków).
  • Podwyżka zachowuje swój aspekt motywacyjny przez krótki czas, dlatego warto wdrożyć dodatkowe świadczenia, które okażą się dla pracownika wsparciem w codziennych wydatkach. 
  • Dofinansowanie posiłków to przykład benefitu, którego wdrożenie odczuje każdy pracownik. Nie tylko odpowiada na jego codzienne potrzeby, ale jednocześnie pomaga mu w oszczędzaniu czasu i pieniędzy.

Chcesz wiedzieć, jak dofinansowanie posiłków pomoże Ci w budowaniu zaangażowanego zespołu i ile wyniesie to Twoją firmę? Skontaktuj się z naszym konsultantem. Przygotujemy dla Ciebie przykładowe menu i dostępne warianty budżetowe. 

Źródła: 

  1. Raport Pracuj.pl “Noworoczne postanowienia zawodowe i oceny roku” (2021 r.).
  2. Raport Pracuj.pl “”Polacy w nowym środowisku pracy”: preferencje zawodowe Polaków” (2021 r.)
  3. Badania Sodexo “Potrzeby pracowników 2021”

Zapisz się do Newslettera

Webinary   ||   Raporty  ||   Wpisy i porady  ||   Ebooki  ||   Newsy branżowe

Przeczytaj również: