fbpx

Chcesz pracować gorzej? Utrzymuj te zwyczaje żywieniowe

Autor artykułu:
błędy żywieniowe w pracy
Spis treści:

To, co jesz, jak jesz i kiedy jesz, ma wpływ na Twoją pracę. Sprawdź, czy przez złe nawyki żywieniowe nie sabotujesz swojego wysiłku i nie obniżasz produktywności.

To, o czym przeczytasz poniżej, prawdopodobnie Cię nie zaskoczy. To żywieniowe wpadki, które zdarzają się każdemu i które są piętnowane przez specjalistów od zdrowego trybu życia. Jeśli jednak takie zachowania powtarzają się u Ciebie, jesteś na prostej drodze do straty czasu i nieefektywnej pracy. Dlatego warto zastanowić się nad nimi przez chwilę.

To, co jest najbardziej zadziwiające, to jak wielu z nas – mimo że zna zasady prawidłowego odżywiania się – wciąż popełnia te same błędy. Dlatego do każdego ze złych nawyków związanych z dietą dopasowaliśmy proste rozwiązanie, które pomoże Ci przełamać schemat. Sprawdź, jakie to proste!

8 nawyków żywieniowych, które obniżają Twoją produktywność

Nieregularne posiłki

Regularność to klucz. I to nie tylko wtedy, gdy pracujesz nad długoterminowymi projektami. Kiedy zapominasz o posiłkach albo robisz między nimi zbyt duże przerwy, Twój poziom energii w ciągu dnia się waha. A to z kolei wpływa na poziom Twojego skupienia.

Rozwiązanie: postaraj się wypracować stały rytm dnia. W regularnym jedzeniu pomoże Ci aplikacja do wyrabiania nawyków (na przykład Habitica albo Habitbull). Możesz też skorzystać z powiadomień Lunching, które wysyłamy każdemu użytkownikowi na maila albo jako powiadomienia push z aplikacji.

Przejadanie się

Jest bezpośrednio powiązane ze zbyt dużymi przerwami między posiłkami. Kiedy odkładasz posiłek ze względu na kolejne spotkania, w końcu rzucasz się na obiad. Jesz zbyt szybko, by wyłapać moment, kiedy będzie już o kilka kęsów za dużo. A po takim zbyt przesadzonym posiłku uczucie senności (o ile nie ból brzucha) jest gwarantowane.

Rozwiązanie: dopasuj porcje posiłków do swoich potrzeb dzięki współpracy z dietetykiem albo zamawiaj gotowe porcje z Lunching.

Zamawianie jedzenia „na głodzie”

Jeśli myślisz o tym, co dziś na obiad, dopiero wtedy, kiedy poczujesz wilczy głód… jest spora szansa, że zamówisz jedzenie na obiad do pracy pod wpływem impulsu. Zdecydujesz się na coś ulubionego, a niekoniecznie zdrowego. To jak robienie zakupów, kiedy jest się głodnym: kończy się sięganiem po coś, na co normalnie nie masz ochoty. Dlatego o jedzeniu warto pomyśleć zawczasu, a wyboru dania na obiad dokonywać świadomie.

Rozwiązanie: zamawiaj posiłek na obiad, kiedy jeszcze odczuwasz sytość po śniadaniu – na przykład do 10.45, tak jak to organizujemy w Lunching.

Jedzenie fast foodów

Być może sięgasz po fast foody nie dlatego, że zamawiasz jedzenie w pośpiechu i chcesz się szybko nasycić. Możliwe, że po prostu lubisz śmieciowe jedzenie. Jeśli jednak zastępujesz nim zbilansowane posiłki, nie dostarczasz organizmowi niezbędnych wartości  odżywczych, mikro- i makroelementów. To, co zaś pochłaniasz w nadmiarze, to tłuszcze, cukry i sól. Ich przesyt może nie tylko powodować problemy z trawieniem, ale też z koncentracją.

Rozwiązanie: przestaw się na domową „dietę pudełkową” i samodzielnie gotuj posiłki do lunchboxów. Jeśli nie masz na to czasu, dbaj o to, co zamawiasz – wybieraj jedzenie jak najbardziej zbliżone do tego domowego. W Lunching staramy się, by właśnie takie dostępne było na naszej platformie.

Pracujesz z domu? Sprawdź, co jeść na home office.

Jedzenie w pośpiechu

Obiad w pracy zjadasz, zanim jeszcze zdążysz przełożyć go na talerz? Łykasz kolejne kęsy i zupełnie nie skupiasz się na przeżuwaniu? W ten sposób nie tylko fundujesz sobie niestrawność, ale też… szybciej odczuwasz głód. Znów! To dlatego, że Twój mózg nie zapamiętuje, że coś właśnie „zjadł”.

Rozwiązanie: aby skupić się na jedzeniu, wyeliminuj bodźce, które mogą Cię rozpraszać. Nie rozkładaj na stole raportów, nie sięgaj w czasie jedzenia po telefon. Spokojnie smakuj kolejne kęsy i skoncentruj się na tym, co w tej chwili robisz.

Jedzenie przy komputerze

To idealny sposób, by się rozproszyć, nie przeżuwać dokładnie i zabrudzić klawiaturę komputera. W czasach social distancing jedzenie przy komputerze będzie jednak w niektórych biurach koniecznością. Jest jednak coś, co możesz zrobić, by tę sytuację załagodzić.

Rozwiązanie: po prostu wyłącz monitor albo zamknij laptop. Jedz przy swoim stanowisku pracy, ale maksymalnie skupiając się na posiłku.

Niezdrowe przekąski

Kto nigdy nie kupił batona w biurowej maszynie vendingowej? No właśnie. Warto jednak, by słodycze nie zastępowały Ci posiłków. Co możesz zrobić, by tego uniknąć?

Rozwiązanie: miej zawsze przy sobie kawałek gorzkiej czekolady (obecny w niej magnez wpływa na koncentrację) albo paczkę orzechów włoskich (wspomagają procesy poznawcze).

Zapominanie o piciu wody

Trudno spodziewać się, że sięgniesz po szklankę wody, jeśli w biurowej codzienności ledwo łapiesz oddech. Jeśli jednak się odwodnisz, ból głowy będzie tylko jedną z konsekwencji.

Rozwiązanie: aby nie zapominać o piciu wody w pracy, po prostu postaw pełną butelkę na swoim biurku – już sam jej widok będzie Ci przypominał o nawadnianiu się. Możesz też skorzystać z aplikacji takich jak Przypomnienie o wodzie.

Protip: Jak w przybliżeniu obliczyć, ile wody potrzebujesz? Według jednego ze sposobów przyjmuje się, że około 30 ml na każdy kilogram masy ciała. Oznacza to, że osoba ważąca 60 kg powinna pić minimum 1,8 l wody. Innym sposobem jest proporcja: 1 ml wody na każdy 1 kcal zapotrzebowania kalorycznego. Oznacza to, że jeśli przyjmujesz dziennie około 2 500 kcal, potrzebujesz 2,5 l wody. Jeśli chcesz poznać swoje dokładne za potrzebowanie na wodę, skonsultuj się z dietetykiem.

*

Ile z tych złych nawyków żywieniowych znajduje się na Twojej czarnej liście? Mamy nadzieję, że z każdym tygodniem coraz mniej! Pamiętaj, że korzystanie z Lunching sprzyja wyrabianiu zdrowych nawyków. Dzięki naszej platformie do zamawiania posiłków zorganizujesz jedzenie do pracy o stałej porze J

Zapisz się do Newslettera

Webinary   ||   Raporty  ||   Wpisy i porady  ||   Ebooki  ||   Newsy branżowe

Przeczytaj również: