fbpx

Benefit wspierający rekrutację

Greiner Packaging

Producent opakowań dla przemysłu spożywczego

150

pracowników

75,33%

korzystających pracowników

O FIRMIE

Greiner Packaging Sp. z o.o. zajmuje się produkcją opakowań z tworzyw sztucznych dla przemysłu spożywczego na rynki krajowe i zagraniczne. Jeden z oddziałów firmy mieści się w Grodzisku Mazowieckim, gdzie zatrudnionych jest około 150 pracowników. Z uwagi na wysoką konkurencję na tamtejszym rynku pracy, Greiner Packaging stawia w swojej kulturze organizacyjnej m.in. na rozbudowany onboarding i ofertę benefitową.

WYZWANIA

Do głównych przyczyn, dla których firma Greiner Packaging Sp. z o.o. zdecydowała się na wdrożenie benefitu lunchowego, należały:

rotacja pracowników – uzupełnienie szeroko zakrojonych działań w celu ustabilizowania fluktuacji

chęć poprawy poziomu wellbeingu pracowników

usprawnienie procesów rekrutacyjnych na wysoko konkurencyjnym rynku pracy

Dlaczego dofinansowanie posiłków? Dlatego, że pojawił się taki problem, z którym dosyć często spotykają się firmy produkcyjne. A mianowicie pracownicy, którzy przychodzą i szybko odchodzą z firmy. Oczywiście pierwsza myśl, jaka się pojawiła, to onboarding, ale nie tylko. Próbowaliśmy więc połączyć kilka elementów, bo miejscowość, gdzie położona jest nasza firma to taki minirynek gospodarczy, gdzie jedna fabryka graniczy z kolejną. Musimy więc proponować pracownikom coś wyjątkowego i oczywiście wspierać ich wellbeing.

Justyna Zdanowicz, HR Manager w Greiner Packaging

W trakcie wdrożenia benefitu natrafiliśmy na dodatkowe wyzwania i potrzeby:

 • wyróżnienie w ramach benefitu pracowników w systemie zmianowym oraz z najdłuższym stażem pracy, 
 • bariera komunikacyjna – wdrożenie Lunching przypadało na wprowadzenie Polskiego Ładu, co niepotrzebnie wywołało obawy wśród pracowników.

Przygotowane rozwiązanie

I. Etap przedwdrożeniowy

 • przeprowadzenie 3-dniowych testów benefitu wśród wybranej grupy pracowników, 
 • wygenerowanie raportu po testach, a na jego podstawie zgłoszenie uwag do dostawcy (w zakresie pakowania i podpisywania posiłków).
 • ustalenie polityki benefitowej – zróżnicowana kwota dofinansowania posiłków w zależności od stażu i trybu pracy (najwyższa wartość benefitu dla wieloletnich pracowników oraz osób wykonujących obowiązki w systemie zmianowym), 
 • przygotowanie menu w oparciu o zdrowe i pożywne posiłki, 
 • szkolenia dostawców (usprawnienie procesu dostarczania posiłków do firmy).

II. Wdrożenie benefitu Lunching

 • opracowanie komunikacji dla pracowników w celu wyjaśnienia, jak działa Lunching (ulotki, wiadomość mailowa i informacje wyświetlane na ekranie w stołówce pracowniczej), 
 • WYZWANIE: w trakcie pierwszych dni działania benefitu raport wskazywał stosunkowo niską liczbę korzystających pracowników,
 • przeprowadzenie warsztatów dla mistrzów (tak, aby mogli przekazać swoim zespołom informacje na temat funkcjonowania platformy zwłaszcza wśród starszych pracowników),
 • spotkanie z pracownikami w ramach słodkiej degustacji zorganizowanej przez Lunching. Opracowanie nowej komunikacji i wyjaśnienie zagadnień podatkowych (reakcja na obawy pracowników w zakresie Nowego Ładu),

III. Opieka powdrożeniowa

 • przeprowadzenie ankiety wśród pracowników na temat satysfakcji z dostarczanych posiłków, 
 • dostosowanie menu do potrzeb pracowników – rozszerzenie oferty o preferowane przez pracowników kuchnie oraz dania, których koszt mogą w całości pokryć z wartości dofinansowania.
 • przeprowadzenie ponownej komunikacji w zespole (“Nie dopłacaj do posiłku”).

To, co mogę powiedzieć o testach benefitu: na pewno warto je robić, bo idą za nimi konkretne dane, które dostarcza firma Lunching. Do ich przeprowadzenia zaprosiliśmy nieliczną grupę pracowników, ponieważ chcieliśmy, aby testy odpowiedziały nam przede wszystkim na pytania: czy w ogóle chcemy wejść w to rozwiązanie, czy ono jest na odpowiednim poziomie i czy będzie smakować pracownikom. I to faktycznie zadziałało: opinie były bardzo pozytywne i weszliśmy w to.

Justyna Zdanowicz, HR Manager w Greiner Packaging

Zobacz, jak wyglądało wdrożenie benefitu w Greiner Packaging:

REZULTAT WDROŻENIA

Wiem na pewno: pracownicy są bardzo zadowoleni, bardzo odpowiada im ta zróżnicowana oferta. Korzystają z różnych opcji, w zależności, jakie mają potrzeby, a nawet zaczynają zamawiać posiłki do domu. Fakt, że uwzględniają swoje rodziny dużo dla mnie znaczy.

Justyna Zdanowicz, HR Manager w Greiner Packaging

Wzrost liczby pracowników korzystających z benefitu z 26 do 82%

(w ciągu pierwszych 5 miesięcy) – za sprawą stałej opieki powdrożeniowej (w zakresie komunikacji i personalizacji menu).

Posiłki w przystępnych cenach

dostęp do dań, których cena jest równa wartości dofinansowania od pracodawcy.

Wysokie oceny restauracji

średnia ocen posiłków od głównego dostawcy wynosi 4,72.

Zróżnicowana kwota dofinansowania

w zależności od stażu i trybu pracy, aby wyróżnić dotychczasowych pracowników i zatrzymać talenty w zespole.

Ustabilizowanie fluktuacji

wraz z wdrożeniem programu działań, którego częścią był benefit Lunching.

Usprawnienie procesu rekrutacji

m.in. aplikacja do zamawiania posiłków prezentowana na rozmowach kwalifikacyjnych z kandydatami.

Wdrożyłem Lunching w Greiner Packaging

Porozmawiajmy, jak możemy uruchomić Lunching w Twojej firmie

Paweł Bołwan

Skontaktuj się ze mną