fbpx

5 zasad bezpiecznego zamawiania posiłków w czasie pandemii

Autor artykułu:
jak zamawiać posiłki podczas pandemii
Spis treści:

Oto pięć zasad, o których musisz pamiętać, zamawiając jedzenie z dowozem w czasie pandemii koronawirusa.

Dla wielu ludzi, zwłaszcza mieszkańców dużych miast, wyjście do restauracji jeszcze do niedawna było nieodłącznym elementem ich stylu życia. Jedzenie poza domem zwalniało z obowiązku robienia zakupów i czasochłonnego gotowania. Dziś, za sprawą pandemii koronawirusa, wiele dotychczasowych przyzwyczajeń uległo zmianie. Nowa rzeczywistość nie zmusza nas jednak do rezygnacji z jedzenia serwowanego przez ulubione restauracje. Wręcz przeciwnie – wiele lokali, chcąc utrzymać się na rynku gastronomicznym, uruchomiło dostawy jedzenia pod drzwi swoich klientów.

Jak korzystać z usług restauratorów i jednocześnie zachować niezbędne środki ostrożności? Oto pięć zasad, o których musisz pamiętać, zamawiając jedzenie z dowozem w czasie pandemii koronawirusa. Stosując się do nich, możesz cieszyć się ulubionym jedzeniem w domu. A tym samym wesprzeć lokalnych przedsiębiorców, bez jednoczesnego narażania własnego zdrowia.

Jak bezpiecznie zamawiać jedzenie z dowozem do domu w czasie pandemii?

Wybieraj dostawę bezkontaktową

Ograniczanie kontaktu z innymi ludźmi w czasie pandemii jest szczególnie ważne. Dlatego, by uniknąć fizycznego spotkania z dostawcą jedzenia, wybierz opcję bezkontaktowej dostawy. Jak ona wygląda w praktyce?

Zazwyczaj kurier zostawia zamówiony posiłek pod Twoimi drzwiami. Na etapie składania zamówienia możesz dopisać w polu do tego przeznaczonym (może być oznaczone jako „uwagi” lub „komentarz do zamówienia”), by jedzenie dostarczono pod bramę, drzwi lub w dowolnie wybrane miejsce w obrębie Twojego zamieszkania, z którego bezpiecznie odbierzesz zamówiony posiłek.

Jak to robimy w Lunching.pl?

Już na etapie wyboru restauracji podajemy konkretną godzinę dostarczenia posiłku, a o zrealizowanym zamówieniu i dostawie pod drzwi powiadamiamy klientów mailem. Dzięki temu jedzenie dostarczone jest bezkontaktowo, a komunikacja wirtualna ograniczona tylko do jednego kanału – w tym przypadku poczty e-mail.

Płać bezgotówkowo

Pieniądze nieustannie przechodzą z rąk do rąk i mogą być nośnikiem wirusów, dlatego ze względu na bezpieczeństwo – zrezygnuj z płacenia gotówką. Zamiast tego wybierz płatność zbliżeniową lub przelew online. Ten ostatni pozwoli uniknąć konieczności fizycznego spotkania z dostawcą jedzenia. Możesz także złożyć zamówienie w jednej z restauracji na stronie Lunching.pl, a za wszystkie swoje posiłki zapłacisz zbiorczo przez Internet – raz w tygodniu.

Poinformuj o swojej sytuacji

Jesteś na domowej kwarantannie? Masz osłabioną odporność? A może jesteś seniorem lub mieszkasz z osobą starszą, która szczególnie narażona jest na powikłania wywołane przez zakażenie wirusem? Pandemia jest poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia, dlatego – jeśli sytuacja tego wymaga – nie bój się podejmować nadzwyczajnych środków ostrożności.

Aby ograniczyć kontakt z innymi ludźmi do minimum, wywieś na drzwiach swojego domu lub mieszkania kartkę z prośbą o pozostawienie przesyłki lub dostawy na wycieraczce przed drzwiami. Pamiętaj, że zachowując dystans społeczny, chronisz siebie i swoich najbliższych oraz dajesz przykład odpowiedzialnej postawy także innym osobom w swoim otoczeniu.

Dbaj o higienę

Mycie i odkażanie rąk to oczywistość, jednak zamawiając jedzenie z dostawą do domu, należy również pamiętać o specjalnym traktowaniu opakowań, w jakich jedzenie jest dostarczane.

Po pierwsze – tuż po otwarciu pudełka, przełóż jego zawartość na swój talerz, a zaraz potem wyrzuć opakowanie i dokładnie umyj dłonie, także powyżej nadgarstków.

Po drugie – korzystaj ze swoich sztućców. W ten sposób ograniczysz rozprzestrzenianie patogenów chorobotwórczych i zmniejszysz ryzyko infekcji.

Podgrzej posiłek i pozbądź się opakowania

Choć prawdopodobieństwo przeniesienia się wirusa przez opakowanie z jedzeniem jest małe, to warto przedsięwziąć wszelkie środki ostrożności. Nawet jeśli dostarczony posiłek jest wystarczająco ciepły do spożycia, zaleca się, by ponownie go podgrzać. Dlaczego? Według doniesień Głównego Inspektoratu Sanitarnego, wysoka temperatura (powyżej 60°C) niszczy zanieczyszczenia mikrobiologiczne, które mogą pozostać na produktach niepoddanych obróbce termicznej.

Co więcej, pudełka po jedzeniu na wynos również powinno się potraktować jak przedmioty potencjalne zanieczyszczone. Choć restauracje dbają o zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa i higieny, to wskazane jest natychmiastowe pozbycie z domu się opakowań po jedzeniu z dowozu.

Produkty spożywcze z dostawą do domu

Choć wspieranie lokalnych przedsiębiorstw jest dzisiaj szczególnie ważne, to dla wielu ludzi najbezpieczniejszym rozwiązaniem pozostaje samodzielne przygotowywanie posiłków. Osoby, które chcą (lub muszą) ograniczyć wychodzenie z domu do całkowitego minimum, mogą skorzystać z dostawy podstawowych produktów spożywczych pod drzwi swojego mieszkania. To usługa, jaką w czasie pandemii również oferuje i realizuje Lunching.pl – na razie jedynie w Krakowie, jednak docelowo z nowej funkcji serwisu będą mogli skorzystać także mieszkańcy pozostałych miast, w których działa platforma.

Asortyment na miarę Twoich potrzeb

Wśród dostępnych produktów spożywczych, jakie zamówić można z dostawą do domu za pośrednictwem Lunching, znajdują się między innymi:

  • kawa i herbata (różne rodzaje),
  • owoce,
  • warzywa (w tym również surówki),
  • mięso i wędliny,
  • nabiał (mleko, sery, masło itp.),
  • dania gotowe (w tym przetwory i konserwy),
  • napoje bezalkoholowe,
  • produkty sypkie z długim terminem ważności (makaron, ryż, kasze itp.),
  • słodkie i słone przekąski.

Asortyment zmienia się każdego dnia, a aktualna lista dostępnych produktów znajduje się na Twoim koncie w Lunching.pl. Pamiętaj, by odebrać swoje zakupy spod drzwi od razu, gdy zostaną dostarczone. Podobnie jak w przypadku posiłków zamawianych z restauracji – pozbądź się plastikowych folii i opakowań, a wszystkie surowe produkty przed spożyciem dokładnie umyj.

Odnalezienie się w nowej rzeczywistości nie jest łatwe. Obecne ograniczenia nie będą obowiązywać w nieskończoność. Pozostanie w domu i przestrzeganie zasad higieny to jednak na ten moment najskuteczniejsze sposoby w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa i jednocześnie najszybszy sposób na powrót do normalności. Nie oznacza to wcale, że musisz rezygnować z niektórych przyzwyczajeń, takich jak zamawianie posiłków. Pamiętaj przy tym o zachowaniu ostrożności.

Zapisz się do Newslettera

Webinary   ||   Raporty  ||   Wpisy i porady  ||   Ebooki  ||   Newsy branżowe

Przeczytaj również: