fbpx

Nowoczesna stołówka pracownicza – jak szybko i tanio zorganizować posiłki w firmie?

Autor artykułu:
jak otworzyć stołówkę w firmie
Spis treści:

Regularne posiłki w pracy warunkują nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Tymczasem rozmaite badania wskazują, że pracownikom zdarza się odczuwać głód, a ich nawyki żywieniowe znacznie odbiegają od ideału. Z tego względu coraz więcej pracodawców rozszerza swoją ofertę benefitową o dostęp do zdrowych i pożywnych posiłków. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na uruchomienie i utrzymanie tradycyjnej kantyny. Jak zatem powinna wyglądać nowoczesna stołówka pracownicza? 

“Must have” wśród benefitów  

Ponad 80% respondentów dobrze oceniłoby firmę, która oferowałaby dofinansowanie lub finansowanie posiłków w czasie pracy – tak wynika z badań IBRiS, przeprowadzonych na zlecenie FPP. Jedzenie w formie benefitu przynosi bowiem realne korzyści pracownikom – nie tylko w wymiarze zdrowotnym, ale i finansowym. W obliczu inflacji, a co za tym idzie rosnących cen żywności, takie rozwiązanie stanowi duże wsparcie dla domowego budżetu.  

Przede wszystkim jednak możliwość zjedzenia ciepłego i pożywnego posiłku w pracy wpływa na właściwe funkcjonowanie naszego organizmu. W efekcie zamiast zmęczenia mamy więcej energii do działania, co potwierdzają zresztą badania WHO. Według Światowej Organizacji Zdrowia regularne posiłki podnoszą naszą efektywność o 20%. Stąd stołówka pracownicza i dofinansowanie posiłków są standardem wśród liderów na światowym rynku. Wystarczy wymienić choćby Google ze swoją nowoczesną kantyną czy Amazona z ofertą posiłków za 1 zł.

Benefit lunchowy wpisuje się zatem doskonale w programy wellbeingowe, które pozwalają firmom wyróżnić się na rynku i tworzyć nowoczesną kulturę w organizacji. Przykładem tego jest również polska firma Smay – producent systemów i urządzeń wentylacyjnych eksportowanych na cały świat. Firma działająca na terenie Podłęża k. Niepołomic zatrudnia obecnie ponad 400 pracowników. 

W SMAY bardzo dbamy o dobrostan naszych Pracowników. Organizacja posiłków oraz ich dofinansowanie pozwala nam wszystkim na utrzymanie zbilansowanej diety, regularności posiłków, a tym samym zdrowego stylu życia. Ale nie są to jedyne korzyści, które zauważamy. To również dobra atmosfera w miejscu pracy. Pracownicy, którzy mają zapewniony codzienny posiłek, czują się docenieni i lepiej zmotywowani do dalszej pracy. Warto zauważyć, że korzyści te nie tylko wpływają na zadowolenie pracowników, ale również przekładają się na efektywność firmy jako całości Pani Agata Gibek – HR Manager w firmie Smay.

Stołówka pracownicza a integracja przy wspólnym stole 

Korzyści zdrowotne i finansowe to nie jedyne zalety tego benefitu. Jedzenie odgrywa istotną rolę w integracji i zacieśnianiu więzi w zespole. Nie inaczej jest w przypadku firmy Smay:  

Pracownicy są ogromnie zadowoleni z tego benefitu. Oprócz wymienionych już przeze mnie korzyści, najbardziej zauważalne jest regularne budowanie „team spirit” podczas wspólnych śniadań czy obiadów.  Wszyscy cieszymy się, że w dzisiejszym ogólnym zabieganiu możemy znaleźć czas na spotkanie i miło go spędzić na lunchu z kolegami, przy wspólnym stole. Rozwijane relacje pozasłużbowe są niemierzalnym atutem tego projektu – potwierdza Pani Agata Gibek.

Nowoczesna stołówka pracownicza w firmie 

Organizacja procesu żywienia w dużych zakładach produkcyjnych niesie ze sobą wiele wyzwań. Pomimo tego, że firma Smay dysponuje nowoczesną przestrzenią pod stołówkę pracowniczą, zdecydowała się na wsparcie zewnętrznego partnera. Wybór padł na Lunching.pl oferujący pełny outsourcing organizacji posiłków dla pracowników.  

Uruchomienie kantyny w firmie dla pracowników jest bardzo czasochłonnym i trudnym przedsięwzięciem. Dzięki Lunching można zaoszczędzić czas i skorzystać z wieloletniego doświadczenia naszych specjalistów w branży. Dostęp do bazy sprawdzonych dostawców, możliwości logistycznych i technologicznych, a także gwarancja co do jakości usług stanowi ogromną wartość – mówi Angelika Nigbor-Drożdż z działu Partnership Development w Lunching.pl. 

Obecnie pracownicy Smay na każdej zmianie mogą liczyć na pożywne i ciepłe posiłki. W przypadku porannej zmiany są to świeżo przygotowane śniadania i kanapki, z kolei po południu i wieczorem szeroki wybór zup i dań obiadowych. 

Wykorzystując nasze doświadczenie, jesteśmy w stanie wypracować wspólnie z pracodawcą menu i model działania dostosowany w 100% do potrzeb pracowników. Zbudowane relacje z dostawcami i wzajemne zrozumienie jest niezwykle istotne w tak dużych projektach i to właśnie na tym skupiamy się we współpracy z naszymi partnerami – dodaje Angelika Nigbor-Drożdż. 

Zapisz się do Newslettera

Webinary   ||   Raporty  ||   Wpisy i porady  ||   Ebooki  ||   Newsy branżowe

Przeczytaj również: